Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162715R0000F9R
Y162715R0000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162715R0000F9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y162715R0000F9R.pdf
Availability of Y162715R0000F9R
QUANTITY
Y162715R0000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162715R0000F9R
Internal Part NumberEIS-Y162715R0000F9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162715R0000F9R
Y162715R0000F9R Details Description
Related parts for Y162715R0000F9R
IC DAC 8BIT OCTAL 28-PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
15POS MET.HOOD 70 D.ENTRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 65POS SMD datasheet.pdf
DIODE 1A 800V 75NS DO-41 datasheet.pdf
762 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf