Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162746K4000B9R
Y162746K4000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162746K4000B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y162746K4000B9R.pdf
Availability of Y162746K4000B9R
QUANTITY
Y162746K4000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162746K4000B9R
Internal Part NumberEIS-Y162746K4000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162746K4000B9R
Y162746K4000B9R Details Description
Related parts for Y162746K4000B9R
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 8SIP datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 14-24AWG RATCHET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 12.8A 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V JB 0402 datasheet.pdf
IC WW ANALOG TV TUNER 28QFN datasheet.pdf
SIGNAL RELAY 2 FORM C 1.5V datasheet.pdf