Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162750K0000F0W
Y162750K0000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162750K0000F0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y162750K0000F0W.pdf
Availability of Y162750K0000F0W
QUANTITY
Y162750K0000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162750K0000F0W
Internal Part NumberEIS-Y162750K0000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162750K0000F0W
Y162750K0000F0W Details Description
Related parts for Y162750K0000F0W
CONN TERM BLOCK 3.81MM 3POS IDC datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 120MHZ 1.5A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
SNSW 5A PCB-90D-ASYM NONE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 32"W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.140" UNIV datasheet.pdf
SLEEVE HOLDER FOR HMUB CONNECTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS INLINE SKT datasheet.pdf