Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1628108K760T0W
Y1628108K760T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1628108K760T0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 108.76K OHM 3/4W 2512
Datasheet Download
Y1628108K760T0W.pdf
Availability of Y1628108K760T0W
QUANTITY
Y1628108K760T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1628108K760T0W
Internal Part NumberEIS-Y1628108K760T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)108.76k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1628108K760T0W
Y1628108K760T0W Details Description
Related parts for Y1628108K760T0W
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.15A 69.6 MOHM datasheet.pdf
RES 36K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf