Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1628120K000T0R
Y1628120K000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1628120K000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120K OHM 0.01% 3/4W 2512
Datasheet Download
Y1628120K000T0R.pdf
Availability of Y1628120K000T0R
QUANTITY
Y1628120K000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1628120K000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1628120K000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)