Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162837K50000B9R
Y162837K50000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y162837K50000B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 37.5K OHM 0.1% 3/4W 2512
Datasheet Download
Y162837K50000B9R.pdf
Availability of Y162837K50000B9R
QUANTITY
Y162837K50000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162837K50000B9R
Internal Part NumberEIS-Y162837K50000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162837K50000B9R
Y162837K50000B9R Details Description
Related parts for Y162837K50000B9R
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
POT 47K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
GDT 420V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 76MA 8.1 OHM SMD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 16SOIC datasheet.pdf