Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1629100R000B9R
Y1629100R000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1629100R000B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y1629100R000B9R.pdf
Availability of Y1629100R000B9R
QUANTITY
Y1629100R000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1629100R000B9R
Internal Part NumberEIS-Y1629100R000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1629100R000B9R
Y1629100R000B9R Details Description
Related parts for Y1629100R000B9R
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 3300K TO252 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6A 28.21 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED 3MM CBI R/A 525NM GRN DIF datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1410 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.8VWM 13.4VC DO41 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf