Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16291K81800B9R
Y16291K81800B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y16291K81800B9R
Brief Description
RES SMD 1.818K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
Y16291K81800B9R.pdf
Availability of Y16291K81800B9R
QUANTITY
Y16291K81800B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16291K81800B9R
Internal Part NumberEIS-Y16291K81800B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
SeriesVFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.818k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16291K81800B9R
Y16291K81800B9R Details Description
Related parts for Y16291K81800B9R
ADAPTER PROGRAMMER 96-BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 39.38VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR BUCK 7BIT 2PHASE 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 12.83MM datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf