Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1630100R000Q9W
Y1630100R000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1630100R000Q9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y1630100R000Q9W.pdf
Availability of Y1630100R000Q9W
QUANTITY
Y1630100R000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1630100R000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y1630100R000Q9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1630100R000Q9W
Y1630100R000Q9W Details Description
Related parts for Y1630100R000Q9W
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 40-TQFN datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-4M PREWIRED datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN PIN CONT CI2 17-20AWG CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf