Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y163024K0000Q9W
Y163024K0000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y163024K0000Q9W
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.02% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y163024K0000Q9W.pdf
Availability of Y163024K0000Q9W
QUANTITY
Y163024K0000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y163024K0000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y163024K0000Q9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y163024K0000Q9W
Y163024K0000Q9W Details Description
Related parts for Y163024K0000Q9W
CONN RING 10-12 AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS R/A datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL 8-UMAX datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf