Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1630250R000D9W
Y1630250R000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1630250R000D9W
Brief Description
RES SMD 250 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y1630250R000D9W.pdf
Availability of Y1630250R000D9W
QUANTITY
Y1630250R000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1630250R000D9W
Internal Part NumberEIS-Y1630250R000D9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1630250R000D9W
Y1630250R000D9W Details Description
Related parts for Y1630250R000D9W
CLIP BATT HEAVY DUTY STEEL 50A datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 37KHZ 16SO datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 332 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED XLAMP datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
FOOT SWITCH datasheet.pdf
12-Bit, 170/210/250 MSPS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf