Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y163045R0000B9R
Y163045R0000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y163045R0000B9R
Brief Description
RES SMD 45 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y163045R0000B9R.pdf
Availability of Y163045R0000B9R
QUANTITY
Y163045R0000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y163045R0000B9R
Internal Part NumberEIS-Y163045R0000B9R
SeriesVFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y163045R0000B9R
Y163045R0000B9R Details Description
Related parts for Y163045R0000B9R
THERMISTOR NTC 50K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 60V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 8X10 32LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC ADC SAMPLING 14BIT 64-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
REPLCMNT PRINT HEAD TTM460 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf