Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1631120R000Q9W
Y1631120R000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1631120R000Q9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.02% 0.3W 1506
Datasheet Download
Y1631120R000Q9W.pdf
Availability of Y1631120R000Q9W
QUANTITY
Y1631120R000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1631120R000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y1631120R000Q9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1631120R000Q9W
Y1631120R000Q9W Details Description
Related parts for Y1631120R000Q9W
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DECODER CMOS BCD-DEC 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 280MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 125 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V P2H 1206 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 90MA 40 OHM SMD datasheet.pdf