Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1632200R000B0W
Y1632200R000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1632200R000B0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.4W 2010
Datasheet Download
Y1632200R000B0W.pdf
Availability of Y1632200R000B0W
QUANTITY
Y1632200R000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1632200R000B0W
Internal Part NumberEIS-Y1632200R000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1632200R000B0W
Y1632200R000B0W Details Description
Related parts for Y1632200R000B0W
OSC XO 16.384MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 72POS DL .100 BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM POWERMITE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf