Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16353K60000F0L
Y16353K60000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y16353K60000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6K OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y16353K60000F0L.pdf
Availability of Y16353K60000F0L
QUANTITY
Y16353K60000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16353K60000F0L
Internal Part NumberEIS-Y16353K60000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16353K60000F0L
Y16353K60000F0L Details Description
Related parts for Y16353K60000F0L
CONN PLUG 8POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 650UF 450V SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 12V 1.5VOUT SMD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 QUAD 16NSOIC datasheet.pdf
PANEL ALUM 4.06X2.09X0.06" datasheet.pdf
SENSOR PIR LONG DIS TYPE 6UA datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf