Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1636400R000D9W
Y1636400R000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1636400R000D9W
Brief Description
RES SMD 400 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
Y1636400R000D9W.pdf
Availability of Y1636400R000D9W
QUANTITY
Y1636400R000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1636400R000D9W
Internal Part NumberEIS-Y1636400R000D9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1636400R000D9W
Y1636400R000D9W Details Description
Related parts for Y1636400R000D9W
CONN HEADER 15POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 50 CONTA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 230MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN INSERT 4POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 100V 6A TO252 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M3 SOCKET PUSHIN datasheet.pdf