Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16364K75000A9W
Y16364K75000A9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16364K75000A9W
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
Y16364K75000A9W.pdf
Availability of Y16364K75000A9W
QUANTITY
Y16364K75000A9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16364K75000A9W
Internal Part NumberEIS-Y16364K75000A9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16364K75000A9W
Y16364K75000A9W Details Description
Related parts for Y16364K75000A9W
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1379 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6XDFN datasheet.pdf