Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1636576R000B9W
Y1636576R000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1636576R000B9W
Brief Description
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
Y1636576R000B9W.pdf
Availability of Y1636576R000B9W
QUANTITY
Y1636576R000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1636576R000B9W
Internal Part NumberEIS-Y1636576R000B9W
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1636576R000B9W
Y1636576R000B9W Details Description
Related parts for Y1636576R000B9W
CAP FILM 5000PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 13MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf