Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1690500R000B9L
Y1690500R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1690500R000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 8W 0.1% TO220
Datasheet Download
Y1690500R000B9L.pdf
Availability of Y1690500R000B9L
QUANTITY
Y1690500R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1690500R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y1690500R000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR221Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1690500R000B9L
Y1690500R000B9L Details Description
Related parts for Y1690500R000B9L
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf