Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y172510R0000A9L
Y172510R0000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y172510R0000A9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 3/4W .05% AXIAL
Datasheet Download
Y172510R0000A9L.pdf
Availability of Y172510R0000A9L
QUANTITY
Y172510R0000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y172510R0000A9L
Internal Part NumberEIS-Y172510R0000A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y172510R0000A9L
Y172510R0000A9L Details Description
Related parts for Y172510R0000A9L
CONN PLUG 3POS VERT PANEL MOUNT datasheet.pdf
FUSE PTC 1.35A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN/BUFF LVPECL 52LQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.215A SOT-723 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 28.50MM datasheet.pdf
BIT NAILEATER 13/16" X 18.00 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 225MA 1.5 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf