Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1728200R000V9L
Y1728200R000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1728200R000V9L
Brief Description
RES 200 OHM 1.5W .005% AXIAL
Datasheet Download
Y1728200R000V9L.pdf
Availability of Y1728200R000V9L
QUANTITY
Y1728200R000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1728200R000V9L
Internal Part NumberEIS-Y1728200R000V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.005%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1728200R000V9L
Y1728200R000V9L Details Description
Related parts for Y1728200R000V9L
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS STR datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
T3 HALOGEN LP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204 datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf