Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1745100R000T0R
Y1745100R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1745100R000T0R
Brief Description
RES SMD 100OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1745100R000T0R.pdf
Availability of Y1745100R000T0R
QUANTITY
Y1745100R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1745100R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1745100R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR1DZ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1745100R000T0R
Y1745100R000T0R Details Description
Related parts for Y1745100R000T0R
IC COMPARATOR QUAD PREC 16-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MAG-MATE GROUNDING TERMINAL datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf