Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1745333R000T0R
Y1745333R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1745333R000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 333OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1745333R000T0R.pdf
Availability of Y1745333R000T0R
QUANTITY
Y1745333R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1745333R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1745333R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1DZ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)333
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1745333R000T0R
Y1745333R000T0R Details Description
Related parts for Y1745333R000T0R
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
COMPUTER SINGLE-BOARD BL4S230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf