Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174610K0000F9R
Y174610K0000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y174610K0000F9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y174610K0000F9R.pdf
Availability of Y174610K0000F9R
QUANTITY
Y174610K0000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174610K0000F9R
Internal Part NumberEIS-Y174610K0000F9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3DZ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y174610K0000F9R
Y174610K0000F9R Details Description
Related parts for Y174610K0000F9R
Crystal 13.5000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FITTING REDUCER RACEWAY 10-5 OWH datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 2POS 18-20AWG YEL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V Y5V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A TO-220ML datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
470UF 6,3V 8X11MM 85C 2500H datasheet.pdf