Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174610R0000B9L
Y174610R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y174610R0000B9L
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y174610R0000B9L.pdf
Availability of Y174610R0000B9L
QUANTITY
Y174610R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174610R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y174610R0000B9L
SeriesSMR3DZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y174610R0000B9L
Y174610R0000B9L Details Description
Related parts for Y174610R0000B9L
SWITCH ROCKER SPST 3A 125V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 14.5A 2.2 MOHM datasheet.pdf