Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174690R0000T9L
Y174690R0000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y174690R0000T9L
Brief Description
RES SMD 90 OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y174690R0000T9L.pdf
Availability of Y174690R0000T9L
QUANTITY
Y174690R0000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174690R0000T9L
Internal Part NumberEIS-Y174690R0000T9L
SeriesSMR3DZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y174690R0000T9L
Y174690R0000T9L Details Description
Related parts for Y174690R0000T9L
CONN SPADE SEALABLE #6 14-16AWG datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 2A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SITE LICENSE INITIATR/TARGET PCI datasheet.pdf
TRANSFORMER PLANAR 170UH SMD datasheet.pdf
HAN PORT ASSEMBLY datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf