Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y175110K0000B9L
Y175110K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y175110K0000B9L
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
Y175110K0000B9L.pdf
Availability of Y175110K0000B9L
QUANTITY
Y175110K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y175110K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y175110K0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y175110K0000B9L
Y175110K0000B9L Details Description
Related parts for Y175110K0000B9L
IC ADC 12BIT SGL 20MSPS 28TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT LATCH 20V 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN ECONOSEAL PLUG 2POS NATURAL datasheet.pdf
IC INVERTER SGL TINYLOGIC 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W SMBJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf