Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1751596R975U9L
Y1751596R975U9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1751596R975U9L
Brief Description
RES 596.975 OHM 1/2W .002% AXIAL
Datasheet Download
Y1751596R975U9L.pdf
Availability of Y1751596R975U9L
QUANTITY
Y1751596R975U9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1751596R975U9L
Internal Part NumberEIS-Y1751596R975U9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)596.975
Tolerance±0.002%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1751596R975U9L
Y1751596R975U9L Details Description
Related parts for Y1751596R975U9L
IC OPAMP CFA 480MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.69A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR TIN 34POS datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf