Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y401410R0000D9R
Y401410R0000D9R picture photo
Mfg. Part Number
Y401410R0000D9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
Y401410R0000D9R.pdf
Availability of Y401410R0000D9R
QUANTITY
Y401410R0000D9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y401410R0000D9R
Internal Part NumberEIS-Y401410R0000D9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRST
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2.5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y401410R0000D9R
Y401410R0000D9R Details Description
Related parts for Y401410R0000D9R
RES SMD 7.5K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 340MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf