Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4024110R000Q0W
Y4024110R000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y4024110R000Q0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.02% 0.3W 1506
Datasheet Download
Y4024110R000Q0W.pdf
Availability of Y4024110R000Q0W
QUANTITY
Y4024110R000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4024110R000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y4024110R000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4024110R000Q0W
Y4024110R000Q0W Details Description
Related parts for Y4024110R000Q0W
CONN SPLICE 2WIRE 19-26AWG CLEAR datasheet.pdf
DIODE VHF SW BAND USC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 42POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 70A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 5.9A 200 MOHM TH datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOIC datasheet.pdf