Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4027125K000B9R
Y4027125K000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y4027125K000B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 125K OHM 0.1% 3/4W 2512
Datasheet Download
Y4027125K000B9R.pdf
Availability of Y4027125K000B9R
QUANTITY
Y4027125K000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4027125K000B9R
Internal Part NumberEIS-Y4027125K000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)125k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4027125K000B9R
Y4027125K000B9R Details Description
Related parts for Y4027125K000B9R
CAP CER 0.15UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SMT3 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 126MA 7.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
OSC XO 24.704MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 15W 5% TO220 datasheet.pdf