Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y404710K0000B0W
Y404710K0000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y404710K0000B0W
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 1505
Datasheet Download
Y404710K0000B0W.pdf
Availability of Y404710K0000B0W
QUANTITY
Y404710K0000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y404710K0000B0W
Internal Part NumberEIS-Y404710K0000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesV15X5PT
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1505
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.150" L x 0.050" W (3.81mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y404710K0000B0W
Y404710K0000B0W Details Description
Related parts for Y404710K0000B0W
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5V 20HTSSOP datasheet.pdf
TRIAC 600V 0.5A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 255MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 70POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 54-108V 700MA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN PLUG datasheet.pdf
6800UF 25V 18X35MM 105C 3000H datasheet.pdf