Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4063196R000B0W
Y4063196R000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y4063196R000B0W
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/2W 1206
Datasheet Download
Y4063196R000B0W.pdf
Availability of Y4063196R000B0W
QUANTITY
Y4063196R000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4063196R000B0W
Internal Part NumberEIS-Y4063196R000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSH
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2.5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4063196R000B0W
Y4063196R000B0W Details Description
Related parts for Y4063196R000B0W
FIXED IND 400UH 2.25A 330 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 29.34MM datasheet.pdf