Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y406650K0000T0R
Y406650K0000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y406650K0000T0R
Brief Description
RES SMD 50K OHM 0.01% 1.2W 2512
Datasheet Download
Y406650K0000T0R.pdf
Availability of Y406650K0000T0R
QUANTITY
Y406650K0000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y406650K0000T0R
Internal Part NumberEIS-Y406650K0000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)1.2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2.5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y406650K0000T0R
Y406650K0000T0R Details Description
Related parts for Y406650K0000T0R
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 10POS 2MM datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
EMULATION MOD FSICE/MMDS/MMEVS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
21WA4 MA_ANG_20 A PL3_BRACKET_CL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 43POS datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf