| Internal Part Number | EIS-Y4485V0071QT0W | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Resistor Networks, Arrays | |
| Series | DSMZ | |
| Packaging | Tray - Waffle | |
| Circuit Type | Voltage Divider | |
| Resistance (Ohms) | 1k, 10k | |
| Tolerance | ±0.02% | |
| Number of Resistors | 2 | |
| Number of Pins | 3 | |
| Power Per Element | 50mW | |
| Temperature Coefficient | ±0.2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Applications | Voltage Divider (TCR Matched) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1610 J-Lead (3 Terminals) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.160" L x 0.106" W (4.06mm x 2.69mm) | |
| Height | 0.071" (1.80mm) | |