Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y44870R01000F9W
Y44870R01000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y44870R01000F9W
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
Y44870R01000F9W.pdf
Availability of Y44870R01000F9W
QUANTITY
Y44870R01000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y44870R01000F9W
Internal Part NumberEIS-Y44870R01000F9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y44870R01000F9W
Y44870R01000F9W Details Description
Related parts for Y44870R01000F9W
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS SINGLE GREY datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MODULAR DBL DOOR ENCL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 67MA 45 OHM SMD datasheet.pdf