Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y44870R02000B9W
Y44870R02000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y44870R02000B9W
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
Y44870R02000B9W.pdf
Availability of Y44870R02000B9W
QUANTITY
Y44870R02000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y44870R02000B9W
Internal Part NumberEIS-Y44870R02000B9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y44870R02000B9W
Y44870R02000B9W Details Description
Related parts for Y44870R02000B9W
BUSHING SPLIT 0.625" NYLON WHITE datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.63V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 WHT 100' datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 10-1417.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 17.4MM datasheet.pdf
HAZARDOUS AREA BX -2 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 52A TO247 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0033UF RADIAL datasheet.pdf