Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y44870R04800B9W
Y44870R04800B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y44870R04800B9W
Brief Description
RES SMD 0.048 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
Y44870R04800B9W.pdf
Availability of Y44870R04800B9W
QUANTITY
Y44870R04800B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y44870R04800B9W
Internal Part NumberEIS-Y44870R04800B9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.048
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y44870R04800B9W
Y44870R04800B9W Details Description
Related parts for Y44870R04800B9W
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
BOARD EVALUATION MCP43XX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN FPC VERT 9POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 24 POSITION datasheet.pdf
POT 300 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf