Texas Instruments LP3995ITL-2.5/NOPB
LP3995ITL-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3995ITL-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3995ITL-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP3995ITL-2.5/NOPB
QUANTITY
LP3995ITL-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3995ITL-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3995ITL-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3995ITL-2.5/NOPB
Related LinksLP3995ITL, LP3995ITL-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3995ITL-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3995ITL-2.5/NOPB
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 300MA 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 3200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OUTER PIN HOLDER datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf