Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y472525R0000F9L
Y472525R0000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y472525R0000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25 OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y472525R0000F9L.pdf
Availability of Y472525R0000F9L
QUANTITY
Y472525R0000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y472525R0000F9L
Internal Part NumberEIS-Y472525R0000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y472525R0000F9L
Y472525R0000F9L Details Description
Related parts for Y472525R0000F9L
FIXED IND 12UH 125MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.080V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPADE FLANGE #8 UNINS datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf