Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y47932K50000B0L
Y47932K50000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y47932K50000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y47932K50000B0L.pdf
Availability of Y47932K50000B0L
QUANTITY
Y47932K50000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y47932K50000B0L
Internal Part NumberEIS-Y47932K50000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y47932K50000B0L
Y47932K50000B0L Details Description
Related parts for Y47932K50000B0L
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TFLEX 580,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 16.05V SMINI4 datasheet.pdf