Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y502010K0000Q0L
Y502010K0000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y502010K0000Q0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM .02%
Datasheet Download
Y502010K0000Q0L.pdf
Availability of Y502010K0000Q0L
QUANTITY
Y502010K0000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y502010K0000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y502010K0000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesV53C
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)-
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case-
Supplier Device Package-
Size / Dimension-
Height-
Number of Terminations-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y502010K0000Q0L
Y502010K0000Q0L Details Description
Related parts for Y502010K0000Q0L
RES SMD 267 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf