Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y507770K0000V9L
Y507770K0000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y507770K0000V9L
Brief Description
RES 70K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y507770K0000V9L.pdf
Availability of Y507770K0000V9L
QUANTITY
Y507770K0000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y507770K0000V9L
Internal Part NumberEIS-Y507770K0000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y507770K0000V9L
Y507770K0000V9L Details Description
Related parts for Y507770K0000V9L
RES ARRAY 5 RES 2K OHM 6SIP datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 120 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR 15A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf