Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y578713K0000B0L
Y578713K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y578713K0000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y578713K0000B0L.pdf
Availability of Y578713K0000B0L
QUANTITY
Y578713K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y578713K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y578713K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y578713K0000B0L
Y578713K0000B0L Details Description
Related parts for Y578713K0000B0L
CONN HEADER .100 SINGL R/A 22POS datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEADER 33POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 47PF 1205 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 4POS datasheet.pdf
RES 600 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf