Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y578744K7000B0L
Y578744K7000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y578744K7000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y578744K7000B0L.pdf
Availability of Y578744K7000B0L
QUANTITY
Y578744K7000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y578744K7000B0L
Internal Part NumberEIS-Y578744K7000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y578744K7000B0L
Y578744K7000B0L Details Description
Related parts for Y578744K7000B0L
IDC CABLE-APK10A/ AE10G / APK10A datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 4 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 226 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC PROCESSOR DUAL CORE datasheet.pdf
SHEAR PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf