Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y607165R5000T0L
Y607165R5000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y607165R5000T0L
Brief Description
RES 65.5 OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y607165R5000T0L.pdf
Availability of Y607165R5000T0L
QUANTITY
Y607165R5000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y607165R5000T0L
Internal Part NumberEIS-Y607165R5000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)65.5
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y607165R5000T0L
Y607165R5000T0L Details Description
Related parts for Y607165R5000T0L
RES SMD 37.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG CAP GT SERIES SIZE 20 datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 52POS .80MM G/F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf