Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y6078506R055V0L
Y6078506R055V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y6078506R055V0L
Brief Description
RES 506.055 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y6078506R055V0L.pdf
Availability of Y6078506R055V0L
QUANTITY
Y6078506R055V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y6078506R055V0L
Internal Part NumberEIS-Y6078506R055V0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)506.055
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)