Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y6078902R218V0L
Y6078902R218V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y6078902R218V0L
Brief Description
RES 902.218 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y6078902R218V0L.pdf
Availability of Y6078902R218V0L
QUANTITY
Y6078902R218V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y6078902R218V0L
Internal Part NumberEIS-Y6078902R218V0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)902.218
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y6078902R218V0L
Y6078902R218V0L Details Description
Related parts for Y6078902R218V0L
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" datasheet.pdf
Crystal 18.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE 500' datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 250A datasheet.pdf