FFF YA42015100J0G
YA42015100J0G picture photo
Mfg. Part Number
YA42015100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RIS CLA 3-ROWS
Datasheet Download
YA42015100J0G.pdf
Availability of YA42015100J0G
QUANTITY
YA42015100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YA42015100J0G
Internal Part NumberEIS-YA42015100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYA
PackagingBulk
Number of Levels3
Positions Per Level14
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage150V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YA42015100J0G
Related LinksYA4201, YA42015100J0G Datasheet, FFF Distributor
YA42015100J0G Details Description
Related parts for YA42015100J0G
CBL RIBN 44COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A VS-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR TIN 28CKT (240 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CIRC BREAKER PCB MNT 4A datasheet.pdf