| Internal Part Number | EIS-YB01KW01-5D12-JB | |
| Product Training Modules | 3D CAD Models | |
| 3D Model | YB01KW01-5D12-JB | |
| Series | YB | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Amber | |
| Lens Color | Amber | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.63" (16.00mm) | |
| Lens Style/Size | Square with Flat Top, 15.00mm | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | YB01KW01-5D12-JB | |
| Related Links | YB01KW01, YB01KW01-5D12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor | |
 | 51146-0700 | CONN RECEPT 7POS 1.25MM LO PRO | datasheet.pdf | |